Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Λύγισαν από τις απουσίες τα κορίτσια του "Αμύντα"

Ο Αμύντας πραγματοποιώντας μέτρια εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ, ηττήθηκε στο κλειστό της Μίκρας με 25-19, αποτέλεσμα που δεν του απέφερε βαθμολογικές συνέπειες, καθώς παρέμεινε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτριες του Νίκου Γιώσκου κατάφεραν μόλις για 15λεπτά (8-6) να ανταπεξέλθουν στις δυσκολίες του παιχνιδιού, καθώς οι απουσίες των Βαφειάδου καιΤσουτσουλάκη αποδείχτηκαν καθοριστικές για την συνέχεια του αγώνα, έτσι οι γηπεδούχες με σερί 7-0, μετέτρεψαν το 8-6 σε 15-6 σε διάστημα 10λεπτών και έκλεισαν το ημίχρονο με  σκόρ 18-9.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος του βορρά με την νεοαποκτηθείσα Κορέια (11γκ.) να σκοράρει κατά ρυπάς, έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο 25-14 στο 50λεπτό, με τον Αμύντα να αντιδρά στο τελευταίο 10λεπτο, όπου με σερί 5-0 και ηγέτιδα στο σκοράρισμα τη Ρουμάνα Τσιομπάνου (11γκ.), έκλεισε τη ψαλίδα της διαφοράς στο -6, διαμορφώνοντας το τελικό 25-19.
Μετά το τέλος της αναμέτρησης, η Φωτεινή Νούσια σχολίασε: « Στην πίεση που μας άσκησε ο ΠΑΟΚ μετά το 15λεπτό, δεν αντιδράσαμε σωστά, με συνέπεια να δημιουργηθεί μια διαφορά 9τερμάτων στο ημίχρονο που δύσκολα θα καλύπταμε, με βάση των απουσιών που είχαμε.
Στο τελευταίο 10λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, δείξαμε καλύτερο πρόσωπο και τουλάχιστον καταφέραμε να περιορίσουμε το εύρος της ήττας.
Πλέον το επόμενο εντός έδρας παιχνίδι με την Ορμή Πατρών είναι για μας τελικός, καθώς με νίκη θα εξασφαλίσουμε σε μεγάλο ποσοστό την συμμετοχή μας στα πλει-οφ του πρωταθλήματος και την έξοδο στα κύπελλα Ευρώπης »
Διαιτητές: Θεοδοσάκης – Νάσκος
5λεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 11-6, 15-6, 18-9 (ημχ), 20-10, 22-10, 23-12, 25-14, 25-17, 25-19.
ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Καβαζοπούλου, Παπαβασιλείου, Νούλα 2, Παπαδοπούλου 5, Ανθίτση 1, Σελεμίδου, Τζέριτς, Κορέια 11, Μούρνου 1, Ελευθεριάδου, Ράτσικα, Καρσανίδου, Στρατάκη 4, Παπάζογλου, Μάστακα 1.
Δίλεπτες Αποβολές: 2 , Πέναλτι: 4/4
ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Κόρρα (τφ), Μπάντη, Γεωργιάδου 1, Ρακοπούλου, Γαλμπάδη, Μίλασιτς 3, Τσιομπάνου 11, Ταϊρίδου (τφ), Πάνου, Σκόδρα Τ. 1, Συζίνου 1, Νούσια 2, Σουμελίδου.
Δίλεπτες Αποβολές: 4,  Πέναλτι: 2/2