Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Αμύντα

Την ήττα με 29-25 από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών, γνώρισε ο Αμύντας Αμυνταίου, δύο αγωνιστικές πρίν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.
Οι παίκτριες του Αμύντα, αιφνιδίασαν τις γηπεδούχες και δεν τις επέτρεψαν
να ξεφύγουν στο σκόρ, που έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες με την ελάχιστη διαφορα (13-12).
Στα μισά του β μέρους, η ομάδα των Γιαννιτσών εκμεταλλεύτηκε το νεκρό διάστημα του Αμύντα και με διαδοχικά τέρματα κατάφερε να πάρει διαφορά 5τερμάτων (25-20) στο 45λεπτό.
Στη συνέχεια ο Αμύντας προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά τα Γιαννιτσά διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στην τελική επικράτηση.
Πρώτη σκόρερ για τον Αμύντα και του αγώνα, αναδείχτηκε η Τσιομπάνου με 11τέρματα, ενώ για τις νικήτριες η Φράγκου πέτυχε 7τέρματα.
Η παίκτρια του Αμύντα, Χριστιάνα Παρασκευοπούλου, σχολίασε: «Λίγα λεπτά αδράνειας, στάθηκαν αρκετά ώστε τα Γιαννιτσά να ξεφύγουν στο σκόρ, στα μισά του δεύτερου μέρους και να πάρουν νίκη.
Είναι πραγματικά λυπηρό, να χάνεις ένα παιχνίδι στις λεπτομέρειες, όμως μέσα από αυτά τα παιχνίδι παίρνουμε εμπειρίες και πολύτιμα μαθήματα.
Έχουμε το πάνω χέρι αναφορικά με την κατάκτηση της 5ης θέσης και αυτό θα πρέπει να το υποστηρίξουμε και με την απόδοση μας στο αγωνιστικό χώρο».
Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου
5λεπτα: 2-3, 5-4, 6-8, 8-11, 10-11, 13-12 (ημχ.), 13-15, 17-17, 23-18, 25-20, 28-22, 29-25
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (Α. Ταρινίδης): Πυριτίδου, Ξηρίδου, Τροχίδου 5, Ζιάκα 1, Παναγιωτίδου 5, Πλιόγκα, Τσιτσούκη, Μαυροπούλου, Ντιμτσούδη 2, Ρουσσοπούλου, Φράγκου 7, Τρελλοπούλου, Ανδρίτσου 6, Αναστασίου Ελ. 5, Λαζαρίδου, Παρασκευαϊδου.
Δίλεπτες Αποβολές 9,  Πέναλτι: 4/5
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ν. Γιώσκος – Α. Παπαβασιλείου): Ταϊρίδου, Τζαραλή, Μπάντη 4, Μίτις, Ζντραβέφσκα 4, Ρακοπούλου Ι. 2, Κωτσοπούλου, Παρασκευοπούλου Ευδ., Σουμελίδου, Τσιομπάνου 11, Παρασκευοπούλου Χρ., Καλογήρου 4.