Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2016

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Πρεμιέρα με το Αριστερό για τα Κορίτσια του Αμύντα

Ο Αμύντας Αμυνταίου δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1, καθώς ηττήθηκε στο γήπεδο του από την Αναγέννηση Άρτας με 18-30.
Οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν
κατώτερες των περιστάσεων αμυντικά -το θεωρητικά δυνατό τους σημείο- αφού η αδυναμία αλληλοκαλύψεων στο κέντρο της άμυνας, έδιναν τη δυνατότητα στις έμπειρες παίκτριες της Αναγέννησης να σκοράρουν με χαρακτηριστική ευκολία.
Οι παίκτριες του Αμύντα μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο 20λεπτό (7-10), «κόλλησαν» στο τελευταίο 10λεπτο, ευκαιρία την οποία οι φιλοξενούμενες δεν άφησαν να πάει ανεκμετάλλευτη, σημείωσαν επι μέρους σκόρ 6-3 και μπήκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με προβάδισμα 6τεμρμάτων (10-16) .
Στην επανάληψη η ομάδα του Νίκου Γιώσκου, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό και έτσι το υπόλοιπο της αναμέτρησης κύλησε δίχως κάτι άξιο αναφοράς.
5λεπτα: 1-0, 3-3, 5-7, 7-10, 8-12, 10-16 (ημχ.), 11-19, 12-19, 14-20, 16-24, 17-28, 18-30
Διαιτητές: Γιάννου- Πήτας
ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Τζαραλή, Κυρλιάνη (τ/φ), Μπάντη 3, Ζντράβερσκα 7, Ρακοπούλου Ηλ. 2, Κωτσοπούλου, Παπαδάκη, Σουμελίδου 1, Τσιομπάνου 3, Ταϊρίδου (τ/φ), Ρακοπούλου Ελ., Παρασκευοπούλου, Καλογήρου 2, Νταμπίζα, Χατζή.
Δίλεπτες Αποβολές: 3       ,  Πέναλτι: 4/4
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Ιόνκα Δήμου): Καλασνίκλοβα, Μπαλάφα 6, Καλοϊδή 4, Μπίζα, Σμαρδέλη 3, Βέμη, Σκάρα 4, Μέγα, Βράτσεβα 5, Κανάρα, Δημητρίου 8, Χήτα.
Δίλεπτες Αποβολές: 3       ,  Πέναλτι: 4/6