Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2016

Ένα πλούσιο ΣΚ μεταλλίων για τον ΑΟΦ στην Ποδηλασία και το Roller Ski

ROLLER SKI RACE: Με 20 αθλητές έλαβε μέρος ο ΑΟΦ στο πρωτάθλημα Roller ski, που πραγματοποιήθηκε στην Καστοριά στις 2/10, με διοργανωτές τον τοπικό σύλλογο ΣΧΟ Καστοριάς και την ΕΟΧΑ. Αθλοθετήθηκαν 2 αγωνίσματα
(απόσταση-sprint), με συμμετοχές περίπου 60 αθλητών από Χιονοδρομικούς συλλόγους της Βόρειας Ελλάδας. Από τον Αθλητικό Όμιλο Φλώρινας ξεχώρισαν με τις επιδόσεις τους οι: ΒΕΛΛΙΟΥ ΕΥΑ (2 αργυρά μετάλλια)-ΜΑΥΡΟΥΔΗ ΡΑΦΑΕΛΑ (2 χάλκινα μετάλλια)-ΛΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΒΟΥΛΑ (2 χάλκινα μετάλλια)-ΙΩΑΝΝΟΥ ΕΛΕΝΗ (Αργυρό & χάλκινο μετάλλιο)-ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (2 Χρυσά μετάλλια-ΣΑΡΑΚΙΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (1 χρυσό μετάλλιο), στις αντίστοιχες κατηγορίες τους. Στο σύνολο όλων των αθλητών του ο ΑΟΦ απέσπασε 18 μετάλλια.
ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ: Σε έναν από τους δυσκολότερους αγώνες της Ελλάδος, 35 km ανηφορικής διαδρομής, έλαβε μέρος ο ποδηλάτης του ΑΟΦ  ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΑΡΑΦΗΣ στις 2/10. Στον αγώνα με την ονομασία 3η Ανάβαση Καιμακτσαλάν, διοργανωτής ήταν ο ποδηλατικός σύλλογος ΑΕΡΩΠΟΣ ‘Εδεσσας, ενώ η συμμετοχή άγγιξε τους 83 αθλητές ποδηλασίας. Η εκκίνηση δόθηκε από το κέντρο της πόλης της Έδεσσας και ο τερματισμός ήταν στο Χιονοδρομικό Κέντρο ‘Βόρας-Καιμακτσαλάν’. Στην 1η θέση της κατηγορίας του και στην 5η γενικής κατάταξης τερμάτισε ο Άγγελος με χρόνο 1:52:10, αφήνοντας πίσω τον δεύτερο αθλητή της κατηγορίας του  8 min.Aντίστοιχα με τον πρώτο αθλητή γενικής , η διαφορά του ήταν στα 8min:25 sec, με δεδομένο όμως ότι οι 4 πρώτοι αθλητές της γενικής κατάταξης είναι έμπειροι ποδηλάτες, αναγνωρισμένοι πανελληνίως. Ο αθλητής μας έδειξε για άλλη μια φορά ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φυσική κατάσταση, επιβεβαιώνοντας με τις τελευταίες συνεχώμενες νίκες του, ότι πρόκειται για έναν σοβαρό αθλητή προσυλωμένο στους στόχους του.
Συγχαρητήρια σε όλες τις ομάδες και σε όλα τα παιδιά μας, για την προσπάθεια και τις επιδόσεις τους. Για περισσότερα-photo: www.aoflor.gr