Τρίτη 6 Δεκεμβρίου 2016

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Κλώτσησε (23-23) την ευκαιρία ο Αμύντας

Εικόνα αντίστοιχη μ’ αυτή στο Αγρίνιο παρουσίασε το Σάββατο ο Αμύντας απέναντι στο Πανόραμα. Η ομάδα του Νίκου Γιώσκου  παρ΄ ότι ήλεγχε το παιχνίδι για 55λεπτά, στο τέλος έμεινε στην ισοπαλία.
Το ξεκίνημα του Αμύντα ήταν
εκρηκτικό, προηγήθηκε με διαφορά 7τερμάτων (11-4) στο 15λεπτο, όμως η ομάδα της Θεσ/νίκης, κατάφερε στο τελευταίο 10λεπτο να μαζέψει τη διαφορά στο -4 (14-10) που ήταν και σκόρ ημιχρόνου.
 Στην αρχές τις επανάληψης οι παίκτριες του Αμύντα, εκμεταλλευόμενες τα κενά στην άμυνα του Πανοράματος και την καλή απόδοση της Ταιρίδου, κάτω από τα δοκάρια, ανέκτησε εκ νέου διαφορά ασφαλείας 7 τερμάτων (19-12).
Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, η σωρεία των πέναλτι και των δίλεπτων αποβολών που υποδείκνυε το διαιτητικό δίδυμο -βάση των νέων κανονισμών-  καθώς και οι περιορισμένες επιλογές στην επίθεση, επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να φύγουν με το βαθμό της ισοπαλίας.
Πρώτη σκόρερ για τον Αμύντα αλλά και του αγώνα αναδείχθηκε η Τσιομπάνου με 11γκ., ενώ για το Πανόραμα ξεχώρισε η Λούρη με 8γκ.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 7-3, 11-4, 12-8, 14-10 (ημχ.), 17-12, 19-12, 19-17, 20-19, 23-20, 23-23

ΑΜΥΝΤΑΣ (Νίκος Γιώσκος): Μπάντη 2, Ζντραβέφσκα 5, Ρακοπούλου Ηλ.. 3, Κωτσοπούλου 1, Παπαδάκη, Κυρλιάνη, Σουμελίδου, Τσιομπάνου 11, Ταϊρίδου, Παρασκευοπούλου Χρ., Καλογήρου 1, Νταμπίζα, Χαντζή, Μίτις, Ρακοπούλου Ελ.
Δίλεπτες Αποβολές: 4,     Πέναλτι: 3/5,  Κόκκινη: 55’ Μπάντη (για επικίνδυνο παιχνίδι δεν κρατήθηκε δελτίο)

ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Χριστοδουλίδης- Σκανδάλης): Τζολοζίδου, Νταντίρα, Παπαβασιλείου 1, Αναστασιάδου, Καραβέλη 2, Λούρη 8, Καρσανίδου 1, Κωστοπούλου 2, Αθανασοπούλου, Αμανατίδου 4, Ποιμενίδου 5, Λάμπρου, Ιωαννίδου, Κούπα, Κοκτσίδου.
Δίλεπτες Αποβολές: 8,     Πέναλτι: 5/9