Τρίτη 8 Δεκεμβρίου 2015

Βαριά ήττα για τους άνδρες του Αμύντα

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο Αμύντας στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής Ανδρών. Η ομάδα του Μάκη Κιοσέ ηττήθηκε στην Κέρκυρα από το Φαίακα με το βαρύ 31-15 και περιορίστηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης,
κυριάρχησαν τόσο στην άμυνα , όσο και στην επίθεση, ενώ οι παίκτες του Αμύντα αδυνατούσαν να βρουν τις κατάλληλες λύσεις, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο +9 (15-6) υπέρ των Φαιάκων.
Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, οι παίκτες του Φαίακα με πλουραλισμό στο σκοράρισμα συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση, φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση.
Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Δημητρέλλος και Δελλής που πέτυχαν απο 6τέρματα έκαστος, ενώ για τον Αμύντα ο Παναγιωτίδης σημείωσε 7τέρματα.
Ο υψηλόσωμος περιφερειακός του Αμύντα, Γιώργος Παρπούλας, δήλωσε: «Το τελικό σκόρ σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει τη δυναμική των δύο ομάδων. Κάναμε μια κακή εμφάνιση, η οποία σίγουρα θα μας βοηθήσει να διορθώσουμε τις αδυναμίες μας για τη συνέχεια.
Η ήττα αυτή μπορεί να μας έριξε από την πρώτη θέση, όμως με δεδομένο ότι θα φιλοξενήσουμε δυο φορές  τον Φαίακα στο Αμύνταιο, θα έχουμε τη ευκαιρία να ανατρέψουμε την κατάσταση, όπως έχει διαμορφωθεί».
Διαιτητές: Καζαντζίδης-Λιακόπουλος
5λεπτα: 3-0,6-1,9-1,11-2,13-3,15-6ημχ.,18-6,21-7,25-9,27-11,28-13,31-15.
Α.Ο Φαίαξ Κέρκυρας (Ριγανάς): Κουλούρης 1, Τσιλιμπάρης, Καραμανλής 3, Κυριακίδης, Βάγιας 1, Μαντζουροιάννης 3, Ασμάνογλου 1, Κολοβός 4, Γιούργας 3, Δημητρέλλος 6, Δελλής 6, Τσόνας, Νάστος ,Αρβανίτης  1,Λιτσαρδόπουλος 1,Δάσκαλος 1.
Δίλεπτες Αποβολές:5,    Πέναλτι: 5/6
Αμύντας Αμυνταίου (Κιοσές): Μαγγόνας 1, Παπακωνσταντίνου, Γιώσκος ,Παπαχρήστου,  Καλαιτζίδης, Πετρίδης, Παρπούλας 2, Τόιτος (τ/φ), Σίσκος 2, Τζίτζιος 1, Τατσίδης (τ/φ) 1, Κοσμίδης, Κιοσές 1, Παναγιωτίδης 7 , Μάλλιος.
Δίλεπτες Αποβολές:4,    Πέναλτι: 0/4.